Opis
„Przegląd Sejmowy” został utworzony decyzją Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 22 grudnia 1992 roku. Czasopismo ukazuje się od 1993 roku, początkowo jako kwartalnik, a od 1996 roku jako dwumiesięcznik (ISSN: 1230-5502, e-ISSN: 2657-9057).
„Przegląd Sejmowy” znajduje się w wykazie czasopism naukowych prowadzonym przez Ministra Edukacji i Nauki na potrzeby oceny jednostek naukowych z przyznaną liczbą 140 punktów.
Misją czasopisma jest działanie na rzecz rozwoju i upowszechniania wiedzy naukowej o parlamencie i parlamentaryzmie, a także wspieranie i dokumentowanie prac Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – instytucji demokratycznego systemu politycznego, forum dyskusji publicznej i aktywności partii politycznych. Celem jest integracja wiedzy właściwej dla wielu dyscyplin zaliczanych do nauk prawnych, społecznych i humanistycznych.
Czasopismo jest skierowane przede wszystkim do środowiska akademickiego (naukowcy, nauczyciele, studenci), ale także do polityków, ekspertów i urzędników. W czasopiśmie są publikowane materiały naukowe (artykuły, źródła, głosy, noty, komentarze, recenzje, sprawozdania, informacje naukowe), głównie z zakresu prawa konstytucyjnego, systemów politycznych i partii politycznych, myśli politycznej i debaty publicznej, wyborów oraz decydowania politycznego.
W „Przeglądzie Sejmowym” mogą publikować swoje teksty wszyscy zainteresowani, o ile prace te spełniają wymogi redakcyjne zamieszczone na stronie internetowej i w każdym papierowym wydaniu czasopisma oraz są zgodne z profilem czasopisma. Przesłanie tekstu do redakcji jest równoznaczne ze zgodą na procedurę recenzyjną, prace redakcyjne, udostępnianie danych osobowych zawartych w afiliacji oraz publikację artykułu po jego kwalifikacji do druku. Czasopismo jest finansowane ze środków publicznych. Autorzy nie ponoszą kosztów za publikację swoich tekstów.
„Przegląd Sejmowy” działa zgodnie z modelem Platinum Open Access, co oznacza bezpłatny, powszechny, stały i szybki dostęp do publikacji elektronicznych zawierających treści naukowe i edukacyjne zamieszczone w niniejszym czasopiśmie. Użytkownik strony może korzystać z opublikowanych na niej materiałów bez ograniczeń finansowych i technicznych, z zachowaniem praw autorskich.