Opis
Słownik, jakiego jeszcze nie było. Dzięki ogromnej liczbie haseł i krótkim definicjom pozwala szybko dotrzeć do informacji. łączy cechy słownika języka polskiego i słownika wyrazów obcych.
– ponad 140 tysięcy znaczeń i wyrazów pochodnych
– terminy specjalistyczne;
– prawidłowa wymowa przy wyrazach obcego pochodzenia;
– wiele wyrazów nowych, wcześniej nieobecnych w słownikach, np. eurodeputowany, hobbit, sekscesy, chillout, manga, naleśnikarnia, ściema, debeściak;
– oryginalne hasła profesora Jerzego Bralczyka, miniatury gatunku i stylu, np. abnegat, charyzma, demagog, elita, fiskus, fundamentalizm, konsulting, sankcje.”Słownik pierwszego kontaktu” – dostarcza podstawowych informacji, zachęca do korzystania z innych źródeł wiedzy. Szczególnie polecany osobom aktywnie korzystającym ze słowników na co dzień.
Nowy typ słownika, jakiego jeszcze nie było. Dzięki krótkim a celnym definicjom objaśnia znaczenia aż 100 000 wyrazów. Łączy cechy słownika języka polskiego i słownika wyrazów obcych. Zawiera wiele nowych wyrazów nieobecnych do tej pory w słownikach, np. eurodeputowany, hobbit, chillout, manga, w tym także potocznych, np. ściema, debeściak, sekscesy, oraz ponad 100 haseł profesora Jerzego Bralczyka, charakterystycznych dla jego niepowtarzalnego stylu, np. charyzma, demagog, elita, fiskus, fundamentalizm, sankcje i wiele innych. Jest to „słownik pierwszego kontaktu”, dostarczający podstawowych informacji, do których – dzięki niemu – łatwo dotrzeć. Polecany wszystkim, którzy potrzebują przystępnego, współczesnego poradnika w zakresie języka polskiego.
W marcu 2006 roku na 20. Targach Książki Edukacyjnej w Warszawie słownik otrzymał Nagrodę Edukacja XXI w kategorii: encyklopedie, albumy, słowniki, leksykony. Więcej
[…] Nasz stosunek do słów jest zazwyczaj poważny. Wiemy, że słowa mogą wprowadzić wiele zamieszania. Znamy ich wagę, jesteśmy za nie odpowiedzialni. Nie powinniśmy ich rzucać na wiatr, powinniśmy się z nimi liczyć. Ale jednocześnie czujemy, że możemy się z wieloma z nich zaprzyjaźnić, a niektórymi nawet pobawić. W opracowanych przeze mnie hasłach, wyróżnionych graficznie w słowniku, chciałem pokazać nieco luźniejszy stosunek do pewnych słów, zwłaszcza do tych, które mogą nam czasem próbować sprawiać niejakie kłopoty.
Nie wiemy, ile słów znamy. Ale każdy chce znać ich jak najwięcej, tych potrzebnych – a gdy się zastanowić, to wszystkie są potrzebne. I będziemy je poznawać zawsze, bez ustanku. Nasz słownik może w tym pomóc.
(Jerzy Bralczyk, fragmenty Wstępu)