Autobiografia Krzysztofa Pendereckiego to niebywała skarbnica wiedzy nie tylko dla fanów tego kompozytora, ale i dla każdej osoby zainteresowanej zbliżeniem na ciekawego człowieka, jakim był. „Pendereccy. Saga rodzinna” to niepowtarzalna okazja, by zagłębić się w historię życia i twórczości i wysłuchać opowieści, na jaką zdecydował się wybitny Polak kilka lat przed śmiercią.
Krzysztofa Pendereckiego bezsprzecznie można zaliczyć do najwybitniejszych kompozytorów w historii polskiej muzyki. Urodził się w 1933 r. w Dębicy. Książka opowiada nam jego historię rodzinną. Był synem adwokata Tadeusza Pendereckiego ormiańskich korzeniach i Zofii Berger, która pochodziła z rodziny niemieckiej. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, z tym miastem związał później większość swojego życia łącznie z profesurą w macierzystej akademii.
Krzysztof Penderecki skomponował liczną ilość utworów orkiestrowych, między innymi pięć oper i osiem symfonii. Był autorem pięknej muzyki filmowej, m.in. do filmów: „Wyspa Tajemnic” Scorsese, „Lśnienie” Kubricka i „Katyń” Wajdy. Był wielokrotnie nagradzany i doceniany na całym świecie.
Autobiografia „Pendereccy. Saga rodzinna” przybliża czytelnika do wielu prywatnych faktów z życia artysty. Kompozytor opisuje swoją młodość, wychowanie w tradycji śródziemnomorskiej i miłość do drzew i przyrody, wspomina przyjaźnie i relacje z otaczającymi go ludźmi. Opisuje fascynację starymi meblami i zegarami, których obszerną kolekcję zostawił po sobie w dworku w Lusławicach. Penderecki opisuje także swoje inspiracje i drogi artystycznego rozwoju, które przeszedł. Artysta wspomina największe miłości, których doświadczył w życiu – w tym miłość do żony, Elżbiety, której poświęcona jest osobna część publikacji.
Książka powstała w wyniku rozmów Krzysztofa Pendereckiego z Katarzyną Janowską i Piotrem Mucharskim. Jest jedyną tego rodzaju autobiografią i najdokładniejszym, obszernym dziełem przybliżającym życie kompozytora.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.