Oferujemy część egzemplarzy z serii wydawnictwa „Czytelnik” z twórczością Iwaszkiewicza w pakiecie znajduje się również egzemplarz pisma studenckiego z artykułem na temat Iwaszkiewicza i jego twórczości
Część z obwolut na książkach pożółkła z biegiem czasu.
„Hilary, syn Buchaltera” 1975 144 str.
Hilary jest biedny. Wybiera drogę trudną. Chce dojść do „czegoś”. Do wielkości. Do stworzenia siebie. Włamuje się w chaos wielkomiejski i… myli się. Rozmija się z wewnętrznym nurtem swego życia, z duchową pańskością. Więc śród steku powodzeń ponosi jedyną prawdziwą klęskę, jaką w ogóle człowiek w tym życiu ponieść może. Lecz czy na drodze wielkiej kariery, świata, sławy – ta tylko droga do ocalenia własnego serca i godności? Za głosem umarłej prawości – w nurt Wisły? W Iwaszkiewiczowskim ujęciu postaci bohatera – zapewne tak.
Maria Dąbrowska, „Bluszcz” 1923
„Czerwone tarcze” 1976 387 str.
Akcja powieści historycznej Jarosława Iwaszkiewicza „Czerwone tarcze” toczy się w XII wieku, a jej główny bohater to książę Henryk Sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego. W pierwszej części widzimy go przemierzającego średniowieczną Europę, w swoich peregrynacjach docierającego aż do Ziemi Świętej. Razem z nim gościmy w klasztorach i zamkach, w leśnych ostępach i na ruchliwych miejskich placach, w twierdzach templariuszy i na cesarskim dworze.
„Pasje błędomierskie” 1976 260 str.
Głównym bohaterem jest Tadeusz Zamoyłło,starzec,wielki pisarz,laureat Nagrody Nobla,uosobienie polskiej kultury i mądrości,dający swoim życiem świadectwo,że trud artysty jest świętym i tragicznym powołaniem.Drugim bohaterem jest Leopold Kanicki,młody zdolny pisarz,chcący wprowadzić do kultury nowoczesność.Tradycyjne widowisko pasyjne,wystawiane corocznie w Błędomierzu,ma być skomercjalizowane,na co bohaterowie różnie się do tego ustosunkowują.W tym czasie w literaturze dominował katastrofizm,marność życia,poszukiwanie szczęścia,miłości i zrozumienia.
„Sława i chwała” 1978
„Dramaty” tom 2 1984, 248 str, 83-07-00797-6
Zawartość zbioru:
1/ „Kwidam”
2/ „Złodziej idealny”
3/ „Noc czerwcowa”
” Rozmowy o książkach” 1983, 382 str, 83-07-00593-0
Obszerny wybór recenzji i felietonów, które Jarosław Iwaszkiewicz w swojej rubryce zatytułowanej Rozmowy o książkach, opublikował w latach 1954-1979 na łamach dziennika „Życie Warszawy”. W tych lapidarnych tekstach pisarz jednocześnie opowiada o swoich bieżących lekturach, ale także o swoim życiu codziennym, o ludziach, z którymi się przyjaźnił lub choćby tylko spotkał, wielokrotnie wraca pamięcią do czasów międzywojennych, do dzieciństwa spędzonego na Ukrainie. W książce, poprzedzonej wstępem Katarzyny Gędas z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, czytelnik znajdzie również pełną biografię felietonów Iwaszkiewicza z tego cyklu, których w ciągu ćwierćwiecza ogłosił blisko tysiąc.
„Teatralia” 1983, 228 str, 83-07-01036-5
Zawiera:
– Stanisława Wysocka i jej kijowski teatr „Studya”. Wspomnienie
– Teatr Polski w Warszawie 1938-1949
– Lektury dla Szyfmana
– Z teki kierownika literackiego (1957)
„Utwory ostatnie” 1981, 96 str, 83-07-00405-5
Zawiera:
– Tano
– Aleja Przyjaciół
-Nieważni ludzie, nieważne sprawy
– Kalendarz
– Dzień lipcowy
Reviews
There are no reviews yet.